تصویر سازی ذهنی مقاله ای است که قصد دارم امروز در مورد آن با شما مطالبی را به اشتراک بگذارم.

حتما همه شما مطالبی را در مورد این موضوع شنیده اید و خیلی ها احتمالا آن را بصورت آگاهانه و خلاقانه تجربه کرده اید.

تصویر سازی ذهنی

 

تصویر سازی ذهنی به زبان خیلی ساده یعنی ساختن تصاویر در ذهن ما که زاییده تخیلات ما هستند.

هنگامی که در مورد آن سخنی به میان می آوریم باید این را مد نظر داشته باشیم که مغز ما انسان ها تفاوت میان واقعیت و  تصویر سازی ذهنی را تشخیص نمی دهد،

برای اینکه این مسئله را بهتر متوجه بشویم، فرض کنید که یک لیمو بسیار ترش و خوشمزه روی یک میز در اتاق کار شماست و شما آن را برداشته ودر دهان خود می گذارید و مزه ی بسیار عالی آن را می چشید.

اگر توجه داشته باشید در این هنگام بزاغ دهان شما ترشح خواهد شد!

در عالم واقعیت لیمویی وجود ندارد که شما بخواهید آن را مزه کنید اما هم اکنون بزاغ دهان شما ترشح شده و این به واسطه ی همان  دلیل است.

پس تصویر سازی  یعنی اندیشیدن در باره یک موضوعی در درون ذهن و مغزمان


مقاله چگونه هدفگذاری حرفه داشته باشیم را پیشنهاد می کنیم


 

 

موضوع مهم در مورد تصویر سازی ذهنی این است که شما نتیجه را تصویر سازی کنید و نه آنکه چطور می خواهیم به آن برسیم!!!

هر تعریفی که از آن ارایه بدهیم به دو نتیجه گیری متفاوت می رسیم : ۱- تصویری که در ذهن ساخته می شود واقعیتی است موجود در جهان هستی ۲- تصویری که در جهان وجود خارجی ندارد ولی ما بر اساس تجربه و برداشت شخصی خود آن را خلق  می کنیم.

سپاسگزارم که وقت ارزشمند خود را جهت رشد و پیشرفت خود و جامعه صرف می کنید.

تا همین جا بحث را به پایان می رسانم و انشالله در مقالات بعدی توضیحات تکمیلی تری در مورد این تمرین را برای شما خواهم داد.

 

 

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود. موفقیت چیست؟

 

تکنیک تصویر سازی ذهنی 

 

تصویرسازی تکنیکی است برای استفاده از قوه تخیل برای خلق آن چه در زندگی می خواهید. تصویرسازی یک تکنیک رایج است بین ورزشکاران المپیک و همه آنهایی که در زمینه های مختلف موفق هستند، از تصویر سازی به عنوان بخش خیلی مهمی از برنامه روزانه شان استفاده می کنند. چیزی که مردم کمتر می دانند این است که برای هدف گذاری کردن و برنامه ریزی برای رسیدن به آن تصویرسازی نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

اگر می خواهید اطلاعات شگفت انگیزی درباره دلیل اثربخشی بالای تصویر سازی داشته باشید، در گوگل عبارت (( معجزه تصویر سازی ذهنی)) را جستجو کنید. چیزی که برایم خیلی تعجب آور بود و اصلا به ذهنم خطور نمی کرد عملکرد مغز انسان ها است، مغز نمی تواند فرق بین تجربه واقعی و یک تصویر واضح را تشخیص دهد. احمقانه است، نه؟

 

شاید تا به حال این را در شهر بازی بزرگ تهران تجربه کرده باشید، سینما هفت بعدی، وقتی برای اولین بار به تماشای فیلم قطار وحشت نشستم و عینک را زدم و فیلم شروع شد، احساس کردم که خودم به صرت واقعی در آن فیلم حضور دارم تا جایی که نتوانستم تا آخر فیلم را ببینم و  چشمانم را بسته و عینک را درآوردم. تا اون لحظه دلیل اینکه با نگاه کردن به یک تصویر چرا احساس می کنیم خودمان در آن شرایط قرار داریم را نمی دانستم اما بعد از آشنا شدن با عملکرد مغز و همچنین تکنیک های تصویرسازی، توانستم از آنها برای رسیدن به خواسته هایم استفاده کنم.

تصویر چه چیزی را ببینید؟

اغلب افراد بخاطر دیدگاهی که از نتایج گذشته شان به وجود آمده، محدود شده اند؛ و شکست ها و ناکامی های قبلی را دائم تکرار و تجربه می کنند. از طرف دیگر با تصویر  سازی خلاقانه، فرد می تواند تصویری را طراحی کند و ذهنش را اشغال کند؛ و باعث می شود باور کنید بزرگترین عامل تاثیرگذار روی زندگی شما آینده تان است، آینده ای نامحدود، هیجان انگیز و جذاب

پت پترینی در کتاب صبح جادویی می نویسد:

در اول صبح صاف نشسته و چشمانم را می بندم و چند نفس عمیق می کشم. بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه، تصاویری از کارهای خاصی را که در ذهنم می سازم که برای تبدیل به اهداف بلندمدت و کوتاه مدتم به واقعیت باید انجام دهم.

دقت کنید که نگفتم تصویری از نتایج می سازم. خیلی ها در این موضوع با من مخالف اند، ولی تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد ساختن تصویری از موفقیت در واقع انکیزه تان را کم می کند؛ چون مغز تا حدی پاداش آن پیروزی را تجربه کرده است. به جایش توصیه می کنم از زمان تصویرسازی برای ارتقا مهارت ها و جنبه هایی از زندگی استفاده کنید که درگیران هستید. فعالیتهای تان را تصویر سازی کنید، نه نتایج را.

مثلا هدف تان این است که بهترین فروشنده شوید، میتوانید تصویر تماسهای تلفنی صبح گاهی را با مشتریان احتمالی ببینید. روی دیدن تصویر جلسه با مشتریان احتمالی تان وقت بگذارید. جلسه چطور پیش خواهد رفت؟ ایجاد یک ارتباط عالی چه حسی را خواهد داشت؟ خودتان را ببینیدکه دارید به سوال و جواب ها پاسخ می دهید. دیدن تصویر موفقیت، در زسیدن به خواسته هایتان روز موفقی را تضمین می کند  شما را برایش آماده می سازد.

 

تصویر سازی ذهنی

گامهای ساده تصویرسازی

 

گام اول: آماده شدن

بعضی ها دوست دارند موقع تصویرسازی موسیقی گوش کنند. اگر دوست دارید از موسیقی استفاده کنید، صدایش را کم کنید. شخصا دوست دارم از موسیقی بی کلام با صدای آهسته گوش دهم.

حالا یک جای راحت و دنج پیدا کند که شما آنجا احساس راحتی کنید فرقی نمی کند کجا باشد. ذهن تان را خالی و برای تصویرسازی آماده شوید.

 

گام دوم :آنچه را که واقعا خواسته و هدف شماست ببینید

تمام جزئیات تصاویر دلخواه را ببینید، بشنوید، بو کنید و لمس نمایید . هر تصویری که می سازید واضح تر باشد، انگیزه بیشتری خواهید داشت که کارهای لازم را انجام دهید تا آن تصویر، تبدیل به واقعیت شود.

مثل اینکه خواسته شما این است که یک ماشین شاسی بلند داشته باشید، برای  تصویرسازی کردن می توانید با جستجو در اینترنت و پیدا کردن عکسها و فیلمهای آن، تصویر بهتری را داشته باشید حتی می توانید به بنگاه های معاملاتی شهرتان رفته و ماشین مورد نظر را از نزدیک بررسی و آن را لمس نمایید. بدانید هر چه که تصویرسازی واقعیت بیشتری داشته و با جزئیات بیشتری همراه باشد، انگیزه بیشتری خوهیم داشت تا کارهای لازم را برای دست   یییافتن به آن هدف انجام دهیم.

مثال میزنم:

خودم قبل از اینکه اصلا از این موضوع چیزی بدانم از آن استفاده می کردم، احتمالا شما هم  اگر به دقت بررسی کنید بارها از تصویرسازی استفاده کردید. چند سال پیش که، گوشی های جدید هوشمند به بازار آمده بودند خیلی دوست داشتم و می خواستم که یکی از آنها را که اتفاقا قیمتش هم خیلی بالا بود داشته باشم و البته موضوع اینجا بود که توان پرداخت آن را نداشتم.

شروع کردم به جستجو در گوگل، هر چه می توانستم از آن اطلاعات و عکس و فیلم دریافت می کردم. حتی به فروشگاهای سطح شهر رفته و از نزدیک گوشی را لمس نمودم. دیری نگذشت که شرایطی فراهم شد تا توانستم آن را داشته باشم.

خیلی از این موارد در زندگیم بوده که به آنها رسیده ام. موضوعی که باید به آن اهمیت بدهیم این است که تا به حال اگر از این تکنیک ها به صورت اناخودآکاه استفاده کردیم از حالا باید به صورت  خودآگاه، دقیق و صحیح برای رسیدن به اهداف و خواسته ها، هر خواسته ای که باشد، استفاده کنیم.

 

گام سوم : بعد از اینکه یک تصویر ذهنی واضح از آن چه که می خواهید، ساختید، شروع کنید به ساختن تصاویری که در آن تبدیل به همان فردی شده اید که برای رسیدن به خواسته تان باید باشید.

خودتان را تصور کنید که در حال انجام کارهایی هستید که هر روز انجام می دهید( ورزش، مطالعه، رفتن به کلاسها، فرستادن ایمیل، تماس های تلفنی و …..) و حتما خودتان را در حال لذت بردن از این فرایند ببنید. تصویری از خودتان ببینید که با لبخند روی تردمیل می دوید و از اینکه این فعالیت را از روی نظم انجام میدهید احساس غرور می کنید.

چهره مصمم تان را ببینید که میخواهید با پشتکار تمام و با اعتماد به نفس بالا، در حال انجام فعالیت ها برای رسیدن به خواسته هایتان بوده و هستید.

اقدامک۱

به سه هدف  یا خواسته واقعی که میخواهید به آنها برسید را  تصویرسازی نموده و دقیقا با جزئیات بنویسید.

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

اقدامک۲

اگر قبلا از تصویرسازی برای خواسته ای استفاده و به آن خواسته رسیده اید را بنویسید.

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

 

چرا نوشتن اهداف را جدی نمی گیریم خواندن این مقاله پیشنهاد می گردد.

 

اگر این مقاله مورد پسند شما واقع شده است میتوانید  آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.