در این مقاله قصد داریم بگوییم کامل گرائی چه چیزی است و چرا باید بدانیم که کامل گرا هستیم یا خیر؟!  در آخر راهکارهای چگونگی برخورد با این مسئله را  بیان خواهیم نمود. کامل گرائی به انگلیسی Perfectionism می شود.

عده‌ای اعتقاد دارند که کمال‌گرایی برادر بلندپروازی است و عده‌ای معتقدند که یک بیماری است. عده‌ای هم آن را برای موفقیت‌های بزرگ ضروری می‌دانند. اما به راستی ما تا چه اندازه کمال‌گرا هستیم؟

 

 کامل گرائی چه چیزی است؟

 

کمال گرائی چیست؟

 

 

تعریف کمال گرائی در این نوشته به معنای بی نقص گرائی است یعنی مسئله این نیست

که فرد میخواهد به کمال برسد، بلکه می خواهد بی نقص باشد

برای شناخت بیشتر موضوع کمال گرایی ابتدا باید نمونه رفتارهای حاکی از این موضوع را درزندگی خود شناسایی کنیم و بعد از شناخت این مشکل در قدم بعدی نسبت به رفع تدریجی آن اقدام کنیم:

 

آیا به صورت مداوم  در تلاش برای رسیدن به هدف هایتان بوده یا هستید ؟

آیا بیشتر بر شکستهایتان تمرکز میکنید یا بر موفقیتهایتان؟

آیا بقیه به شما میگویند که معیارهایتان سطح بالاست ؟

آیا از اینکه به معیارهای خود دست نیابید خیلی میترسید؟

آیا عزت نفس تان به تلاش و موفقیت تان بستگی دارد؟

آیا به خاطر ترس از شکست یا نداشتن وقت کافی برای انجام یک کار از انجام آن اجتناب کرده یا میکنید؟

آیا فکر میکنید هنوز زمان لازم برای شروع برنامه و ایده های شما فرا نرسیده و باید صبر کنید؟

آیا اهداف بلندپروازانه و جاه طلبی افراطی و بیش ازحد معقول داشته اید یا دارید ؟

 

در پاسخ به سوالات بالا شما متوجه خواهید شد که کمال گرائی دارید.

 

یا به این گفتگو که برگرفته از شرح حال یک کامل گرا است دقت نمایید:

در شروع کارها مشکل دارم، دائم امروز و فردا میکنم، با اینکه طرحهاو برنامه های زیادی در سردارم اما هیچ کدام به مرحله اجرایی نمیرسد. به همین دلیل احساس خوبی به خودم ندارم.همیشه در انتظار یک زمان مناسب برای اجرایی کردن طرحها و ایده هایم هستم و حس میکنم هنوز آمادگی کامل ندارم ، ازمسیر زندگی لذت نمیبرم و فقط به فکر رسیدن به اهدافم هستم، از ترس اینکه دیگران معایب کارم رو نبینند وقت وانرژی زیادی روی کارهایم میگذارم که باعث شده بیشتر وقتم روی کارم باشه و اصلا از زندگیم لذت نبرم، اعتقاد دارم یا باید کاری رو درست و کامل انجامش داد یا اصلا انجامش نداد به خاطر همین خیلی از فرصتهای زندگیم رو ازدست داده ام به خاطر همین اصلا از زندگیم احساس رضایت ندارم.

 

چرا شناخت کامل گرائی خیلی خیلی مهمه؟

 

کمال گرایی باوری است مبنی بر اینکه باید کارها را دربهترین شکل ممکن و دریک ساختار کامل و بدون نقص انجام داد. در نتیجه این باور فرد همیشه از خودش انتظار دارد در یک سطح عالی و و بدون عیب و نقص ظاهر شود کمال گراها افرادی هستند که یا انجام کاری را نمی پذیرند یا سعی در انجام کامل آن به هر بهائی دارند این افراد معمولا کارها و پروژه های نیمه تمام بسیار دارند.

 

” حالا وقت هست و بعدا انجامش میدم” 

احتمالا شما نیز این تجربه را داشته اید که وقتی از شما سوال می شود که چرا این ایده را به مرحله اقدام نمیرسانی؟ در پاسخ بگویید ” حالا وقت هست و بعدا انجامش میدم” این تعلل ورزی و امروز و فردا کردن در بیشتر مواقع ریشه دراین طرز تفکر دارد.نگرش کمال گرایی موجب اخلال در موفقیت افراد میشود و فرد فرصتهای زندگیش را به بهای کامل بودن از دست میدهد.آرزوی کامل بودن هم احساس رضایت از زندگی را ازبین میبرد و هم افراد را درمعرض ناکامی بیشتر در زندگی قرار میدهد.