هدف گذاری موضوع بسیار مهمی است .

در این مقاله به این می پردازیم که هدفگذاری کردن چه فلسفه ای داره و با هدف گذاری می توانیم به تمامی خواسته هایی که داریم برسیم اگر اصول آن را دانسته و به آنها عمل نماییم.

با توجه به اهمیت موضوع هدف گذاری، سعی می کنم که این مبحث را در چند مقاله به صورت کامل برای تان آماده و ارائه کنم.

هدفگذاری چیست؟

لین بیچلی می گوید:

اغلب ما آدمها بدون اینکه از رویا و هدف خود آگاه باشیم، زندگی می کنیم چون هرگز وقت نمی گذاریم و از خودمان نمی پرسیم چه رویا و اهدافی در سر می پرورانیم. این قضیه که وقت بگذاریم تا ببینیم که به چه هدفی میخواهیم برسیم و چگونه به آن دست پیدا خواهیم کرد بسیار مهم است زیرا اگر این کار را نکنیم همچون قایقی بدون سکان هستیم که بی هدف می گر

 

بعد از خواندن این مقاله چه چیزهایی دستگیرم می شود؟

اینکه چرا باید هدفگذاری کنیم.

چطور خواسته های واقعی خود را بشناسیم.

می توانیم پشتکاری بسازیم که تا رسیدن به هدف همراه ما باشد.

خواهیم دانست که چطور می توانیم این مسئله را از پایه و اساس حل کنیم.

چطور برنامه ریزی  کنیم.

چطور با کمترین تلاش، بیشترین نتیجه را بگیریم.

آشنایی با تکنیک های هدفگذاری و نگرش های صحیح آن

با فرمولی آشنا می شویم که بزرگان موفقیت دنیا از جمله آنتونی رابینز، برایان تریسی، جک کانفیلد و … برای رسیدن به اهداف خود از آن بهره برده اند.

و مهمتر از همه با به کار بردن این اصول، خواهیم توانست زندگی را آنگونه که می خواهیم بسازیم و از شادی رسیدن به اهداف، لذت ببریم.

 

 چرا انگیزه را از دست می دیم؟

 

بسیاری از مردم که میخواهند در زندگی به هدفهای کوچک یا بزرگ خود دست پیدا کنند حالا هر هدفی باشد رسیدن به یک موقعیت کاری عالی یا ازدواج با شخص مورد علاقه، گرفتن رژیم غذایی، ورزش کردن و داشتن اندامی ایده آل، رسیدن به موقعیت شغلی بهتر، نفر اول بودن در یک دوره آموزشی و …  و با انگیزه شروع به حرکت میکنند اما بعد از مدتی راه را با وجود اینکه میدانند درست است ادامه نداده و به روال قبل برمیگردند.

من هم مثل بسیاری از مردم هر بار که تصمیمی را گرفته و با انگیزه شروع به فعالیت جدید می کردم و می گفتم دیگر تمام شد. دیگر هیچ چیز نمی تواند مانع موفقیت من شود و… بعد از مدتی همه چیز فراموش شده و از آن اشتیاق و شور اولیه دیگر هیچ اثری باقی نمی ماند!

 

دلیل نوشتن این مقاله؟

 

همین عوامل باعث شده بود  که برای پیدا کردن جواب سوالاتم به سراغ کتابهای انگیزشی و موفقیت رفته وشروع به مطالعه آنها نمایم  از کتابهای آنتونی رابینز گرفته تا برایان تریسی،ناپلئون هیل و دیل کارنگی، همین مطالعات شروع فصل جدیدی در زندگی من بوده و متوجه شدم یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود تا  آن اشتیاق سوزان برای رسیدن به خواسته ها و اهدافمان پس از مدتی  از بین برود، عدم هدفگذاری اصولی و صحیح است. بنابراین تصمیم به نوشتن سلسله مقاله هایی در خصوص هدف گذاری نمودم که امروز آن را با شما به اشتراک می گذارم.

 

آیا هدف گذاری مهم است؟

 

هدف گذاری یکی از مهمترین اصول رسیدن به موفقیت است. اکثر آدم هایی که موفق می شوند حتما یک هدفی را دنبال میکردند. هدفی را برای خود انتخاب و دنبال می کردند که دقیقا از بر اساس اصول هدف گذاری وضع شده است اما شما چطور؟ آیا تا به حال با خودتان فکر کرده اید که دقیقا در ۵ سال آینده چه برنامه و اهدافی را باید برای رسیدن به زندگی رویایی خود داشته باشید؟

آیا هدف روشن و مشخصی را برای کسب و کار و تجارت خود مشخص نموده اید؟

آیا اصلا به این موضوع فکر کرده اید؟ آیا فکر کرده اید که در پایان امروز میخواهید به کدام هدف خود برسید؟

تقریبا می توان گفت اگر برای زندگی مان برنامه ریزی درست و هدفمندی نداشته باشیم نمی توانیم به اهداف بزرگی دست پیدا کنیم ولی سوال اینجاست که هدف گذاری اصولی به چه معناست و چگونه می توان آن را در زندگی پیاده سازی نمود؟

 

باعث چه چیزی میشود؟

 

 یادگیری اصول هدف گذاری باعث میشود  شما بتوانید آمادگی لازم را برای استفاده کردن از فرصتها در زندگی خود ایجاد نمایید. اگر شما هم تمایل دارید آمادگی لازم را در خود بوجود آورده و خود را برای موفقیت های بزرگ آماده کنید پس تا آخر این کتاب با ما همراه باشید.

تونی رابینز

 

هدفگذاری، اولین قدم برای تبدیل رویاها به واقعیت است.

 

اگر بخواهیم تنها یک مورد را نام ببریم که تمام انسان های دنیا می دانند چیز خوبیست اما آن را اجرا نمی کنند، هدفگذاری است. حتی افراد ناموفق و شکست خورده هم می دانند که هدف گذاری خوب است و  از طرفی هم موفق ترین های دنیا هم با هدفگذاری به آن جایگاه رسیده اند.

 

چرا بعضی ها به اهداف شان نمی رسند؟

 

در پاسخ به این سوال دلایل زیادی می تونه تاثیر گذار باشه، شاید اهداف شما خیلی پیش و پا افتاده باشند که حس و انرژی کافی رو برای به دست آوردنشون به شما نمیدن یا شاید اهدافتون خیلی بزرگ و دست نیافتنی هستند و به همین دلیل به دنبال آنها نمی روید.

دلیل عدم رسیدن به هدفتون هر چی که هست، فعلا فراموش کنید.

 


این مقاله پیشنهاد میشود: هدف چیست؟


 

چه بهتر اگر چیزی راجب هدف گذاری نمی دونید؟!!!

 

اصلا فکر کنید که هیچ چیزی از هدفگذاری نمی دونید ……. خب بهتر شد. ذهن تون رو از تکنینک ها و روش های قبلی هدفگذاری کاملا خالی کنید. زیرا اگر قرار بود که با روش های قبلی به نتایج مطلوب برسید دیگه لازم نبود این کتاب رو مطالعه کنید.

در این مقاله سعی می شود ساده ترین و کاربردی ترین شیوه های هدفگذاری را به شما معرفی کنیم.

در این قسمت قبل از اینکه به سراغ هدف گذاری برویم، اول باید بدانیم که موفقیت از نظر شما چه چیزی است، انسان موفق به چه کسی گفته می شود،  بله درست متوجه شدید!!  چون دلیل همه  ما از اینکه هدفگذاری می کنیم این است که به موفقیت برسیم و انسان موفقی باشیم.، و به همین جهت  لازم است که برای خودمان معنای دقیق موفقیت را تعریف کنیم.

موفقیت از نگاه شما چه چیزی است؟

 

واژه موفقیت همیشه در ذهنم بوده و در هر برهه از زمان معنای متفاوتی را به من داده است. موفقیت برای هر شخص یک حس درونی است که تا شخص به آن باور نداشته باشد هیچ کسی نمی تواند به او بگوید که تو آدم موفقی هستی. همیشه این سوال برای من وجود داشته که معنای موفقیت چیست؟

 

دارن هاردی می گوید:

 

با تحقیق های زیاد و مطالعه کتابهای گوناگون و مصاحبه با موفق ترین انسانهای روی کره زمین، متوجه شدم که به تعداد آدمهای روی کره زمین برای موفقیت معانی متفاوتی وجود دارد و هر کسی برای موفقیت معیارهای خاص خودش را دارد.

 هدف گذاری

 امروز با چند نفر از دوستانم که هر کدام برای زندگی خود مسیرهای متفاوتی را انتخاب کرده بودند، تعریف موفقیت را از نگاه آنها جویا میشدم که متوجه تفاوت عمده معنی موفقیت از نظر آنها شدم.

 

یکی میگفت:

موفقیت یعنی اینکه در زندگی پول بسیار زیادی داشته باشی و بتوانی برای خودت زندگی آنچنانی داشته باشی و مسافرت های خارجی بروی بریز و بپاش های آنچنانی و….. کلا از نگاه مادی به قضیه نگاه میکرد.

 

دوست دیگری میگفت:

تعریف موفقیت یعنی تمامی جنبه های زندگی را مورد توجه قرار دارن ( مالی، معنوی،سلامتی،خدمت کردن به دیگران، آرامش داشتن)

 

دوست دیگری میگفت:

موفقیت یعنی تشکیل خانواده دادن و برای پدر و مادر خود فرزندی بهتر بودن و  ارتباطات صمیمانه با اطراف یان

تا اینجا دانستیم که برای موفقیت به تعداد آدمهای روی کره زمین معانی مختلفی وجود داشته و هر شخص می تواند چیزی را موفقیت بداند که برای دیگری موفقیت محسوب نمی شود.

 

پس نگران این نباشید!!!

 

 که دیگران در مورد موفقیت چه میگویند  شما تعریف خودتان را داشته باشید و برای رسیدن به آن تلاش نموده و در راه رسیدن به آن از مسیر لذت برده تا در نهایت به آن موفقیتی که میخواهید برسید.

 

اما از نظر اکثر مردم انسان موفق یعنی :

 

فرد موفق کسی است که به خواسته ها و آرزوهای خود رسیده و از لحاظ درونی احساس آرامش و رضایت خاطر داشته باشد و کاری مفید و ارزشمند انجام داده باشد.

 


مطالعه کامل مقاله موفقیت چیست؟ به شما پیشنهاد می گردد.


 

 

اقدامک

لطفا همین حالا بنویسد که موفقیت از نظر شما چه معنایی دارد

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………….

هدفگذاری چیست؟

فلسفه هدف گذاری

 

در این قسمت به این می پردازیم که چرا باید هدفگذاری کنیم؟ اگر هدفگذاری نکنیم چه اتفاقی رخ می دهد.

واقعیت این است که هیچ اتفاقی نمی افتد و دقیقا مشکل اینجاست که هیچ اتفاقی نمی افتد!!

 

اگر این شرایط را دارید نیاز به هدف گذاری نداشته و لطفا به خواندن بقیه مقالات در سایت بپردازید!!!

 

اگر شما از شرایطتون راضی بوده و دارای هیچ مشکلی نیستید، نمی خواهید هیچ پیشرفتی در زندگی داشته باشید، خواسته یا نیازهایی ندارید که برای رسیدن به آن ها تلاش کنید، و اگر رویایی ندارید که بخواهید به آن دست پیدا کنید و اگر این موارد در مورد شما صدق میکند، پس نیازی هم به هدفگذاری ندارید.

 

من هیچ رویایی ندارم؟!!!

 

اما مگه به نظر شما می تونه کسی باشه بگه که من هیچ خواسته و رویایی ندارم که بخواهم بهش برسم. هر کسی با توجه به شرایطی که داره قطعا خواسته هایی داره شاید خواسته ها کوچک یا کم اهمیت باشند ولی همه خواسته های دارند و  مشکلاتی دارند که می خواهند رفعش کنند و برای رسیدن به آن، اگر هدف گذاری داشته باشند قطعا نتایج خیلی بهتری را تجربه خواهند نمود.

 

داشتن نیازها و خواسته ها

 

ما یک سری نیازها،  مشکلات، خواسته ها و رویاهایی داریم و در مقابل آن محدودیت هایی هم وجود دارد یا منابعی که در اختیار داریم خیلی محدود است و بنابراین با هدفگذاری میخواهیم کاری کنیم که از کمترین منابع بیشترین استفاده را در زمان خیلی کمتری داشته باشیم و به نتیجه دلخواه یا خواسته ای که داریم برسیم.

 

مثال

 

فرض کنید یک کشاورز ۵ هکتار موز کاشته و از این طریق، ۵ تن  یا ۵ هزار کیلو محصول برداشت میکنه، حالا همین کشاورز میاد برای اینکه بتونه محصول بیشتری در همین مقدار زمین تولید کنه میاد یک سری کار انجام میده مثلا آبیاری قطره ای، کود بهتر، مراقبت بیشتر و بهتر و بعضی از موارد را اصولی تر انجام می دهد که در نهایت باعث می شود به خواسته  یا هدف مطلوب خود، یعنی برداشت ۱۰تن یا ده هزار کیلو محصول در همان مقدار زمین و با همان شرایط  دست پیدا کند . هدفگذاری هم دقیقا با ما همین کار را می کند و از منابع در دسترس ، بیشترین نتیجه را می گیریم.

 

خب !!!

 

تا اینجا گفته شد که به تعداد آدمهای روی کره زمین برای موفقیت دیدگاههای مختلفی وجود دارد و اینکه ما باید معنای موفقیت را برای خود بنویسیم و مشخص کنیم که موفقیت برای من چه معنایی دارد. و بعد از شناخت آن،  فلسفه هدفگذاری کردن را به صورت مختصر بیان کردیم.

نکته مهم :

ببینید این مقاله را اگر دارید مطالعه می کنید به این معنی است که یا در رسیدن به خواسته هایتان دچار سردرگمی هستید و یا اینکه میخواهید با روشهای ساده تر و بهتر،  برای رسیدن به خواسته هایتان آشنا و آن را در زندگی بکار ببندید.

 

رشد فردی

تعارف را کنار بزارید؟

 

پس لطفا تعارف را کنار گذاشته و در مباحث این کتاب و قسمتهایی که از شما خواسته شده به تمرینات آن به صورت جدی عمل کنید تا در انتهای این کتاب به نتیجه مطلوب خود برسید و در غیر اینصورت تنها چیزی که بعد از خواندن این کتاب در شما بیشتر می شود یک چیز است:

 

اطلاعات  و نه چیزی بیشتر

 

پس همین حالا اگر اقدامک شماره ۱ را انجام نداده اید برگردید به آن تمرین و به صورت دقیق به آن پاسخ دهید در غیر این صورت لطفا مطالعه آن را به زمانی موکول کنید که تصمیم قاطعانه برای رسیدن به رویاها و خواسته ها یتان داشته باشید. یادتان باشد  انجام تمرین است که مهارت خلق می کند.

 

یادت باشد تکرار و تکرار و تکرار این اقدامک ها است که  در نهایت،  ،نتایج جدیدی در زندگی ات رقم می زند و تجربه ای متفاوت از زندگی رابه تو می بخشد .هر بار که به هدفی تحقق می بخشی، نه تنها خودت موفق شده ای، نه تنها عزت نفس بیشتری در خود ساخته ای،بلکه الگویی می شوی برای چند نفرِ دیگر که باور کنند می شود  به هر هدفی دست پیدا کرد.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید، اگر این مقاله را برای خود مفید دیدید آن را به دوستانتان پیشنهاد دهید.