ادراک 

در این مقاله قصد داریم در این مورد حرف بزنیم که چه میشد اگر از نگاه دیگران دنیا را می دیدیم؟

 

ادراک …پیرمرد کشاورز لاغر اندام آنچنان بر سر فرزند نگون بخت  خانواده به خشم آمده بود و دایم او را مورد شماتت  و نکوهش قرار میداد گویا با دشمن دیرینه خود بر سر جنگ آمده است؛ فرزند هم حرف خود را تکرار میکرد و میگفت: من نمیتوام مثل شما روی زمین کشاورزی کار کنم درست است که شما نسل اندر نسل کارتان این بوده و الان باید دنباله رو شما باشم اما من دوست دارم درس بخونم و ادامه تحصیل بدم و… از این قبیل داستانها همه ما بارها و بارها  در زندگی خود دیده ایم .

با این مقدمه میخوام برم سراغ اصل موضوع و مبحث اصلی که چه چیزی دلیل این همه تعارض و مسایل بوجود اومده در زندگی ها است . همه اینها برمیگرده به نوع( ادراک) ما ؛ بزارید اول بگیم ادراک چیه و بعد وارد بحث ادراک بشیم .

ادراک


چرا این مقاله را نمیخوانید… کلیدهای علاقه 


 

ادراک:    توانایی دیدن رویدادها از دید دیگران

ادراک:   تفسیر های ما از رویدادهای مختلف

ادراک داشتن درست باعث میشه  زندگی رو خیلی بهتر بتونیم درک کنیم و حال بهتری داشته باشیم . در داستان بالا اگر هر کدام از طرفین پدر و فرزند بحث ادراک رو بلد بودند به جرات میتوانم بگویم هرگز دچار این تعارضات نمیشدند و دیالوگها به این شکل نبود . همه ما به نحوی در زندگی خودمون بارها با این موارد مواجه شدیم بحث با فرزندان بابت انجام تکالیف ؛ لباس پوشیدنها ؛ ارتباط با همسر و  ….. که بخاطر نداشتن ادراک درست از این مسایل ساده همیشه با هم دیگه در تعارض بودیم . پافشاری بیش از اندازه فقط به خواسته های خودمان ؛ ارزشها و باورهای حاکم بر درون خودمان که سرچشمه همه اختلافات ما هیمشه همین مباحث بوده اند. تا اینجا فهمیدیم که اگر سقف ادراکمان هر چه بیشتر و بالاتر باشد بهتر میتونه در حل مسایل راه گشا باشد . البته نمیگم این که بتونیم دنیا رو از دید طرف مقابل بهش نگاه بکنیم کار ساده ای است اما میشه با تمرین کردن از خیلی از تعارضات ناشی از ادراکهای اشتباه جلوگیری کرد .

راه  حل:


یک راه حل ساده و عملی پیشنهاد میدم  هر وقت خواستید در مورد موضوعی تصمیم بگیرید قبل از اون از خودتون بپرسید اگر من جای او بودم چگونه به این مسیله نگاه میکردم و بعد از اون ببینید آیا باز همان تصمیم اولیه رو میگرفتید یا  تغیرات کوچکی و بزرگی در تصمیمات شما  ایجاد میشد.


  مطالعه این مقاله پیشنهاد میگردد: موفقیت چیست؟

من خودم همیشه با این تعارضات درگیر بودم و از وقتی که با ادراک آشنا شدم دید خیلی بهتری نسبت به خیلی از قضایا دارم و خیلی راحت تر میتونم باهاشون کنار بیام بطور مثال من همیشه با پسر کوچکم بخاطر اینکه خیلی بازیگوشی میکرد و حرف من رو گوش نمیکرد درگیر بودم ازش بیشتر از انتظار توقع داشتم  و دنیای بچه گانه سه ساله او را با خط کش سالهای  عمر خودم میسنجیدم و خیلی رفتارهای نسنجیده ای انجام میدادم . اکنون با شناخت مبحث ادراک خیلی راحت تر با این تعارضات کنار میام و زندگی واسم خیلی بهتر شده لطفا بیاییم با هم دیگه سعی کنیم سقف ادراک خودمون رو بیشتر کنیم تا دنیا جای بهتری برای زندگی کردن بشه .

از اینکه تا اینجا ما رو همراهی نمودید و با ادراک بالای خودتان نوشته ها ناقص  ما رو تحمل فرمودید بسیار سپاسگزاریم  و تا مقاله ای دیگر همه شما رو به خداوند بزرگ میسپارم .